• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Blog

Érdekességek

A tudománnyal ellentétben most jöjjön egy kis tech, vagyis számomra hasznosnak, érdekesnek tűnő újdonságok. Nem tagadom nagy Suunto rajongó vagyok. Továbbá évek óta használom a Training Peaks szoftverét a wko+ -t. Így érthetően igen megörültem a hírnek, hogy a suunto nyitott a training peaks felé, és már szinkronizálható pl az Ambit órám az online felülettel.

SZOFTVER:

Nem kell mást tenned, mint rákattintani a Link now feliratra.

Mielőtt megvádolnátok, hogy biztosan nem véletlenül reklámozom a Training Peaks-t, nincs semmi közöm hozzájuk, azon kívül, hogy használom a terméküket. Enélkül már el sem tudom képzelni az edzői munkát. Hogy miért? Edzőként adatokkal, számokkal dolgozok. Ez nem újdonság. A különbség talán annyi, hogy manapság már a modern szoftverek és online felületek pillanatok alatt átláthatóvá teszik a sporoló által elvégzett munka adatait, hatékonyságát. Manapság az edzőnek könnyebb a helyzete és ezzel együtt nehezebb is!

Több programmal dolgozok, ezek fizetős, vagy ingyenes verziók, melyek direkt adat elemzésre lettek kitalálva. Igen, sok időt töltök a gép előtt, amit nem nagyon szeretek – szívesebben tekernék inkább – de ez is a munkám része. Próbáltam modernizálni az edzés tervek küldésének a módját, de egyenlőre nem találtam meg a megfelelő felületet, programot. Az utóbbi hetekben több céggel is tárgyaltam, teszteltem őket. Csalódottan vettem tudomásul, hogy az általam kipróbált programok nem tesznek lehetővé megfelelően mély analízist. Például a web4trainer, aminek a kipróbálását már vártam.

Hát, pulzus alapon lehet vele ügyködni, de a watt adatok elemzésére szinte teljesen alkalmatlan. Alapvető táblázatok hiányoznak belőle, és a felület sem valami felhasználó barát. Nem is beszélve a helyesírási hibákról, amik sajnos rontják az "élményt", mivel magyarul is elérhető a program. Kár érte, nekem úgy tűnik, már évek óta leálltak a fejlesztéssel, pár éve már teszteltem, és akkor is kb ugyanezt tudta. Nem mondanám felhasználóbarátnak.

Maradtam a jól bevált WKO+-nál melyet több híres csapat is használ, hogy csak párat említsek: Saxo Bank, Sky, Orica Green Edge, Cervelo Test Team, vagy pl az ironman Craig Alexander, és még sok más triatlonista. És mivel a suunto szinte mindig rajtam van edzés közben, legfőképp a légzési adatok elemzése miatt, ez számomra érdekes hír volt.

WATTMÉRÉS: 

A powertap agyakat úgy gondolom már sokan ismerik, hiszen sokáig az SRM után talán a második legmegbízhatóbb wattmérő volt. Hazánkban is többen használják, és nem véletlenül: egyszerű, megbízható szerkezet. Én nyúztam már a tárcsás, montis agyat, és jelenleg is használom az országútimban a karbon betétekkel könnyített agyat. Évek óta jól működik. A powertapot kezdték kiszorítani a hajtóműves és pedáltengelybe integrált wattmérők, de talán ez a helyzet most változhat. A minap látott napvilágot a hír, új wattmérők érkeznek. És mindjárt több változatban is.

P1: pedálba épített wattmérő.

Ez egy különleges pedál, hiszen nem méri a direkt, kifejtett erőt. A vertikális és horizontális vektorokat méri, és számolja ki a teljesítményt. Mindezt a gyártó szerint ± 1%-os pontossággal. Szimpatikus benne, hogy sima AAA elemmel működik (60 órát bír), és ami külön tetszik, hogy nem lóg ki a pedálból a Garmin és Polar pedáloknál megszokott (és néha letörésre hajlamos) elemet vagy más érzékelőket tartó alkatrész. 

 

C1 lánctányér. Igen, nem csak egy új termékről van szó, a cég bekeményített. Most már teljes a paletta. Kezdve a wattot csak számoló mellkaspánttól a Powecal-tól (tesztelése már folyamatban), folytatva a jó ár/érték arányú hátsó aggyal, és most a pedál és lánctányér wattmérők! Mi kell még?

A C1 is különbözik a konkurenciához képest. A Power2max, SRM és Quarq hajtókarcsillagba épített wattmérők, míg a C1 kimondottan a lánctányérra ható erőket méri. Várható variációk: 50/36, 52/36, és 53/39. Sajnálatos, hogy kompakt verzió nincsen (egyenlőre).

 

Csakúgy mint a P1 pedál a C1 is tudja az ANT+ és a Bluetooth adat átvitelt. A pontosság itt is ± 1%-os, ami biztató. A pedálfordulat adatokat egy gyorsulás mérő biztosítja, így nem kell külön pedálfordulat szenzor. A teljesítményt a lánctányérok és a lánctányér csavarok közötti "feszültségből" méri. 

A CR 2032-es elem viszonylag átlagosnak nevezhető, könnyen tudsz szerezni egyet ha lemerül a wattmérő, amivel egyébként 200 órát bír. A jobb/bal láb egyensúlyt -csakúgy mint a Quarq wattmérő - nem méri, hanem megbecsüli, elég pontosan.  

WATTMÉRÉS kicsit másképp:

Azt, hogy a watt adatokkal vagy futók esetében tempó/sebesség adatokkal milyen nagyszerűen lehet dolgozni, jól megmutatta a múlt hét második felében zajlott Balaton Szupermaraton, ahol az általam felkészített Keszthelyi kilométerek férfi páros csapat igen nagy előnnyel győzött, 1 óra 43 percet verve a második helyezettre. Hogy ez hogyan lehetséges? Többek között a már említett Training Peaks szoftver segítségével, és a Perfomance Management-el (PMC táblázat), amivel szinte csodát lehet művelni, ha hozzá értő kezekben van. Szerintem az edzői munka a 21. században valahol itt kezdődik. 

Viszont most, az adatokra éhes edzők számára új lehetőség csillant fel: wattmérő futóknak! A Stryd nevű cég fejlesztette ki ezt az igen érdekes eszközt. Olyan nevek vettek részt a munkában mint Dirk Friel, Craig Alexander, Allen Lim. Egy szinte footpod méretű műszerről van szó. Úgy gondolom, az, hogy mind az ANT+ mind a Bluetooth kommunikációt tudja szinte már alap. Az adatok elemzéséhez használhatod az órád szoftverét (pl a Movescount), vagy a saját programjukat is. Miért van szükség wattmérésre? A pulzussal nagyon jól el lehet boldogulni, amíg ideálisak a körülmények, azonban sok minden befolyásolja (hőmérséklet, front hatás, rossz alvás, pszichés állapot, stb), ezért önmagában egyáltalán nem megbízható társ az edzésben, nem ajánlott csak erre alapozni a félkészülést. Ha már tempó adatok is társulnak hozzá, akkor mindjárt más a helyzet. Ha egy résztávos futó edzést szeretnél pulzus alapján kivitelezni, akkor szembe kell nézned a kardiovaszkuláris elcsúszással (Cardiovascular drift), vagyis egy idő után nem fog vissza állni a pulzus, és adott tempónál folyamatosan emelkedni fog, vagy a pulzusreakció késéssel, ami kb. 30 mp. Nagyon nehéz két edzést csupán pulzus alapján összehasonlítani.

Mégis hogyan lehetséges a futás közbeni wattmérés? Ha mozgunk, erőt fejtünk ki, ami lehet funkcionális, vagyis előbbre visz mozgás közben és lehet az ellentéte, ami a kifejtett erő ellen dolgozik. A Stryd 3 dimenziós gyorsulás mérőkkel ami alig különbözik egy footpod-tól, viszont egy speciális módon átalakítja a gyorsulás értékeket wattá. Tehát inkább kiszámolja a wattot, ami a kerékpáros wattmérőknél is bevett módszer. Az adatok elemzése sok hasznos információval láthat el: például a futó hatékonyság megbecslésére: ha gyorsan futsz és ehhez alacsony watt társul, akkor jó a hatékonyságod.

    

Edzésadatok futás közben:

Mihelyst kapható lesz, további információkkal fogok jelentkezni! 

STÍLUS:

És végezetül: ki mondta, hogy egy professzionális sport óra nem lehet stílusos?

 

 

 

 

 

Strava