• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Blog

SmO2, azaz izom oxigénszint

Akik ismernek személyesen, tudják, nyughatatlan lélek vagyok. Főleg ami a sporttudományt illeti, én nem az a fajta edző vagyok, aki ül a babérjain, szeretném, ha az általam edzett sportolók minél jobbak lennének, és emiatt nem tudok megállni. Nyitottnak kell lennem a legújabb technikai vívmányok felé is, és ez nem volt másképp az izom oxigénszint méréssel sem. SmO2 = Saturated Muscle Oxygen, vagyis izom oxigén szaturáció.

Az egész úgy kezdődött, hogy elkezdtem levelezni a Moxy NIRS készülék gyártójával, mert nagyon érdekelt ez a teljesen új, és tudományos szempontból rendkívül nagy áttörést hozó eszköz. Egyből megláttam benne a potenciált, és mint anno a wattmérőre, azt mondtam: Egy ilyen kell nekem!

NIRS: vagyis Near Infrared Spectroscopy. Ez egy non invazív eszköz, vagyis nincs szükség tűszúrásra. Az infravörös közeli spektroszkópia lényege, hogy az elekromágneses spektrum közeli infravörös hullámhossz tartományát használjuk, ami 800-2500nm-t jelent. OK, ok, ebbe ne menjünk jobban bele! Ez az eszköz nem keverendő össze egy hétköznapi pulzoximéterrel. A pulzoximéterek általánosan használt eszközök, segítségükkel pár százalék hibával megmérhető az oxigenizált hemoglobin szaturációja, más szóval az oxigén telítettség az artériás vérben. A pulzoximéterek alapvetően az oxigén hiány diagnosztizálását elősegítő mérőműszerek. Itt azért ennél sokkal többről van szó. 

Az SmO2 % érték megmutatja a vizsgált izom kapillárisában található, oxigént aktívan szállító vörösvértestek számát. A vörösvértestek szállítják a mi esetünkben annyira fontos hemoglobint., ami egy fehérje. Fontos, mert az ő feladata az oxigén szállítás a tüdőből a munkát végző izmokig, valamint a széndioxid és egyéb gázok eljuttatása a szövetekből a tüdőbe. Ne szaladjunk ennyire előre. Mi az alapvető feladata a vérnek?

  • az immunrendszer fehérjéinek szállítása
  • a hőháztartás egyensúlyának fenntartása
  • bomlástermék- tápanyag- és vízszállítás

Két alkotó része a 1) Plazma, mely 90%-ban vízből áll, és a maradék 10%-a fehérje, és 2) az alakos elem: 99% vörösvértest (erythrocyta) és 1% leukocyta és trombocyta. Tehát a hemoglobin szállítja az oxigént (egy hemoglobin molekula 4 oxigén molekulát visz magával), és ő adja a vér piros/vörös színét is. És itt a lényeg: az oxigénben gazdag vér vörös színű, míg az artériában a deoxigenizált hemoglobin már - a bőrön keresztül figyelve - inkább kékes. Hasonló elven működik az NIRS készülék is. A fény áthatol a bőrön és a zsírrétegen, majd a kapillárisokban megvilágítja a vért. Itt még sok minden történik, mire a kijelzőn megkapod az SmO2 értéket, de ezt most hagyjuk.

A Moxy felhelyezése a vastus laterialisra: (tudom, szőrős a lábam...)

 

Adatok sűrűjében, edzés közben (itt éppen W' és SmO2 összefüggés tanulmányozása folyt):

Amin mostanában sokat dolgozok: kerékpáros lépcső teszt alatti trendek tanulmányozása: (IAS és SmO2 töréspont)

Külön erre a célra kellett megalkotnom egy protokollt, hogy fel tudjam állítani a watt zónákat. És íme:

 

A képen csak az SmO2 értékek láthatóak, természetesen végig mértem a THb, pulzus, watt, fordulat, és a többi értéket is. A zónák, kicsit eltérve az eddig megszokott 6 zónás rendszertől:

Regeneráló tartomány (a képen a  zöld terület) < 120 watt
Strukturális állóképesség (sárga terület) 120-240 watt
Funkcionális állóképesség (narancssárga terület) 240-300 watt
Magas intenzitás - HIT (piros terület) 300 watt <

 

Egy ilyen eszközzel a lehetőségek szinte végtelenek:

  • vizsgálhatod a résztávok közötti pihenő időben mennyire megy vissza az oxigénszint, mikor kezdjed a következő résztávot
  • megmutatja a szervezet és az izmok állapotát
  • csapat játékokban a kispadra küldött játékos mikor áll készen a következő menetre (pl jéghoki)
  • erőedzés közbeni alkalmazás: cél szerint, vagyis izom-hipertrófia, maximális erő, stb 
  • non invazív lépcső tesztek, és pulzus, watt zónák megállapítása (pl fitnesz termekben)
  • bemelegítési protokollok hatékonyságának és testreszabásának tesztelése
  • kerékpáros üléspozíció beállítás közben izom oxigénszint mérés, vagyis pl a helyes ülés magasság megtalálása
  • korlátozók kiszűrése, edzés hatékonyság növelése

Még sokáig sorolhatnám, de úgy érzem, ez is elég impozáns lista. 

Erről a témáról folyamatosan fogok jelenteni, mert még nekem is van mit tanulnom, és ahogy beleásom magam a tanulmányokba, egyre több és több alkalmazási lehetőség jön elő. Jó pár kerékpáros lépcső teszten vagyok már túl, és szerencsére a nálam tesztelők elég nyitottak az újdonságra, szóval gyűlnek az adatok.

És amiről még nem volt szó: ez az eszköz kompatibilis pl. a Suunto Ambti 2s-emmel, de Garmin órák is tudják fogadni az ANT+ adatokat! Mi kell még? 

 

    

 

Strava